adikady
zambet peste zambet si lumea va deveni mai buna..
adikady
zambet peste zambet si lumea va deveni mai buna..
adikady
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sunt curios sa vad viziunea voastra despre viata.
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectareblogblog2fantasty forumworldmimi_blogfizicanew site
adikady iubire universală.doc24 sept-imprimanta.docdiana.dochttp://www.storage.to/get/kNp3pW3K/diana.doc
„fiinţă cu chip de înger si trup de femeie,nu te transforma într-un vampir,nu rănui acest vis care a devenit realitate...''
BUNA DIMINEATA SOARE,NU UITA CA TE IUBESC....
http://www.scribd.com/doc/23941850/buna-dimineata-soare
am decis sa creez un id pentru forum,cei care vor sa ma contacteze in legatura cu forumul,sau vor sa afle ultimele stiri/subiecte: adikady_forum@yahoo.com
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Crizatii.net
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptySam Ian 01, 2011 7:57 pm Scris de dsKed cristy

» revista literara visul-revista online de promovare a talentelor.
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyVin Oct 08, 2010 10:01 pm Scris de adikady

» poezii personale
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyJoi Sept 23, 2010 5:53 pm Scris de adikady

» Povestea Muzei mele
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyDum Aug 22, 2010 3:50 am Scris de LUMINITA AMON

» ce este copilaria?
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyVin Aug 20, 2010 9:14 pm Scris de adikady

» cand inima plange...
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyLun Aug 16, 2010 7:30 pm Scris de adikady

» OCHIUL DE LUMINA
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyMar Aug 10, 2010 3:04 am Scris de adikady

» Crezul unui invingator...
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyDum Aug 08, 2010 8:56 pm Scris de adikady

» M
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyVin Aug 06, 2010 5:55 am Scris de LUMINITA AMON

Top postatori
adikady
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
LUMINITA AMON
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
zero kiryu
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
Perfect Sylar
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
Toporisca
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
vladimir
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
Kristal
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
Bia
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
Mm <3D.Love
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
mihaela
ai gresit..acum e prea taziu.. Vote_lcapai gresit..acum e prea taziu.. Voting_barai gresit..acum e prea taziu.. Vote_rcap 
Galerie
ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ajutor!pt o revista..
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyVin Oct 02, 2009 10:13 pm Scris de adikady
salut..am nevoie de ajutorul vostru...sper sa ma puteti ajuta..uitati cum sta treaba:doresc sa public si eu cevain revista scolii:poezie sau proza,sub pseudonimul de adikady,dar nu stiu ce sa trimit spre publicare..asadar am nevoie de voi pentru a ma ajuta in urmatorul lucru:"in caz ca exista pe forum,sau ati citit aici ceva care v-=a placut foarte mult,sau care merita publicat intr-o …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 0
alchimie sentimentala..
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyDum Sept 13, 2009 2:35 am Scris de adikady
mesajul îngerilor către pământeni
„fiinţă cu chip de înger si trup de femeie,nu te transforma într-un vampir,nu rănui acest vis care a devenit realitate....”

cuvânt înainte-liniştea e îngrozitoare atunci când cuvântul e de aur

toti traim pe aceeasi planeta si putem intelege.
cuvantul pe care noi il rostim este o minune a lui Dumnezeu.de aceea cred ca …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 6
despre blog
ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyMar Iun 30, 2009 5:23 pm Scris de adikady
Very Happy prin acest blog vreau sa va transmit un mesaj pretios:de fiecare data cand va simtiti singuri ,cand credeti ca cineva va invins,sa va amintiti de puterea pe care o aveti sunny .atunci sa va ridicati si sa luptati.sa nu va dati niciodata batuti,pentru ca pana la urma veti invinge...viata..este misterul cel mai frumos din acest univers..iubirea este forta care o intretine,iar eu imi doresc sa …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 0
Forum
Sondaj
preferi sa injuri sau sa vorbesti frumos?
 1sa injur
 2.sa vorbesc frumos
Vezi rezultatele
Statistici
Avem 94 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: jakelin

Membrii nostri au postat un numar de 1476 mesaje în 379 subiecte
Parteneri
forum gratuit

Cuvinte-cheie
omul
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa adikady pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa adikady pe site-ul dvs. de bookmarking social

 

 ai gresit..acum e prea taziu..

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
zero kiryu
Admin
Admin
zero kiryu


Numarul mesajelor : 135
Puncte : 6497
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 27
Localizare : mures

Foaie de personaj
joc: experienta

ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
MesajSubiect: ai gresit..acum e prea taziu..   ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyLun Aug 31, 2009 10:34 pm

O stiu de la un fost spion francez ...a mintit el , mint si eu , dar mi=a placut...francezul , sa=l numim Simo , era un fals agent al Abwehrului ..a fost infiltrat acolo de sefii lui , ca sa puna mana pe planurile de distrugere totala a Parisului , in cazul prabusirii celui de-al treilea Reich ..a auzit probabil ca Hitler hotarase sa faca Parisul teren viran . Simo , cunostinta mea , era o minune de om ..avea toate calitatile ..sa nu=ti mai spun cum arata..nu stiu in amanunt ce a inventat el ca sa puna mana pe planuri , prin ce aventuri , prin ce pericole a trecut si nici n-are importanta ..fapt este ca nemtii au inceput sa=l suspecteze si i=au bagat pe gat o agenta de=a lor , sa=i zicem Martha , care , chipurile , voia sa=l ajute.ea lasa sa se creada ca ar fi in slujba englezilor ..joc complicat , subtil , miza mare ..francezul a banuit ca frumusica i=a fost varata in coasta de parlagii lui Kaltenbrunner..dupa tot felul de incurcaturi , in care era sa=si piarda viata de mai multe ori . Simo a izbutit sa puna mana pe copiile planurilor pentru care a luptat atat ..a izbutit si mai mult ..sa se srecoare cu prada lui pretioasa intr=o tara neutra , ajungand intr=o buna zi la Lausanne.. a stabilit contactul cu o legatura a lui si urma ca a doua zi sa predea documentele ..mai avea in fata o singura noapte si putea considera misiunea indeplinita ..a luat o camera la un hotel modest , convins ca se va bucura de o noapte , in sfarsit fara peripetii.
Gong si lovitura de teatru !~Cand si=a zis ca totu-i bine si frumos , i-a ciocanit la usa superba domnisoara Martha..a incercat sa-i lase impresia ca ar fi indragostita de el , ca tremura pentru viata lui - jocuri - si , lucrul cel important , stia ca el se afla in posesia planurilor ..de aceea voia sa=l vegheze , sa petreaca noaptea cu el in camera de hotel ..era clar ca se juca ultima carte si ca pana dimineata unul dintre ei doi trebuia sa dispara..cel mai slab , cel care va face prima greseala ..si a inceput sa curga timpul ..ceva s=a strecurat insa in gatul subtire al clepsidrei , oprind putin caderea firelor de nisip ..dincolo de razboi , de acel razboi inspaimantator , cu dramele lui inimaginabile , cu orori fara precedent , cu tari si cu orase spulberate de pe harta lumii , cu suferinte de apocalips , cu milioane de morti , ramsi , pentru totdeauna , fara morminte , dincolo de toate astea , viata a pus fata in fata un barbat si o femeie ..ca la inceputul lumii...un barbat si o femeie , doi oameni tineri , frumosi , curajosi , dornici sa traiasca , sa biruie , sa sfideze , macar vremelnic , conditia lor tragica de pioni mutati pe o tabla de sah , intr=o partida diabolica , in care ajungand fata in fata , unul trebuia sa=l elimine pe celalalt ... aici a fost nebunia lor frumoasa , cand au dorit sa se iubeasca in putinul timp ce le mai ramasese ...o singura noapte , peste care avea sa vina o dimineata insangerata ..sa se iubeasca o noapte si pe cel care va supravietui sa=l doara de=a pururi amintirea celei mai frumoase si mai absurde nopti de dragoste de pe pamant ... s=au iubit lacom , disperati , inconstienti , nimeni nu mai putea sa=i impiedice ..si , spre capatul noptii , femeia , mai firava , poate mai impacata cu cu pretul atroce al acelei iubiri , a adormit cu capul pe umarul barbatului , cu parul despletit pe fata lui, incolacindu=l ca o iedera fierbinte , strivindu=se de el ...Simo mi=a spus ca ii simtea inima batand in pieptul lui ..el nu dormea , veghea somnul ei...cand a inceput sa se lumineze de ziua si prima raza de soare a tremurat pe perna , lui i s=a parut ca vede lumina multiplicata , ca printr=o prisma de cristal , cu multe straluciri , sau ca prin lacrima ..cu gesturi incete , intarziate , amanate , a scos de sub perna revolverul lui cu surdina ..n=a putut sa i=l lipeasca de tampla si sa apese pe tragaci ..n=a putut atunci , imediat..a vrut s=o mai mangaie odata , o singura data ..cu mana in care tinea arma , s=o infrigureze fierul rece al pistolului , ostenit de dragoaste , pe sanii care tresaltau in ritmul respiratiei , pe gat , pe obraz ..ea l=a strans si mai tare in brate , ca un raspuns de multumire , de recunostinta .. zgomotele orasului se si faceau auzite in odaie , pe culoare incepuse forfota femeilor de serviciu ..timpul masurat de ceas devenise un timp dusman ..el , barbatul , si=a inclestat dintii , s=a golit de ganduri ..a dus teava armei sub sanul stang al femeii , unde pulsa inima .i s-a parut - zicea el - ca inima si=a aliniat cadenta dupa ceasul din perete ..a apasat pe tragaci , un pocnet sec , si corpul femeii a tresarit ..gura ei a avut o schima de surpriza , care s=a desfacut intr-un zambet ..el i=a mangaiat cu varfurile degetelor gura fara rasuflare , buzele cu zambetul lor incremenit ..a invelit=o ca pe un copil , i=a potrivit perna sub cap , ca si cum somnul ei nu s=ar fi prefacut in moarte ..tot ce s-a intamplat mai departe nu integreste povestea , in afara de final , ca mai exista un final ...francezul si=a indeplinit misiunea si a fost chemat la seful lui cel mare , pentru un raport amanuntit .. a relatat totul curgator , pana la noaptea din hotelul de la Lausanne , cand s=a oprit .. nu ca sa ascunda ..a vrut doar sa faca o pauza , sa se adune , sa gaseasca in el puterea de care avea nevoie pentru a trece la episodul cel mai fioros ..seful a profitat de aceasta pauza ca sa=i spuna ca a fost la curent pas cu pas , cu toata activitatea lui , pentruca o alta agenta , o colega , a avut misiunea sa=l acopere , sa=l dubleze si sa=l apere ..o agenta , pe nume Martha ..fata aceea , ucisa dupa cea mai frumoasa noapte de dragoste de pe pamant ... povestea asta s=a raspandit , dupa razboi , ca o lumina prin subteranele intunecoase ale serviciilor de informatii si am auzit ca o sa se faca dupa ea un film.. Simo , de la care o stiu eu , s=a stabilit la Lausanne , unde este ingropata Martha ..pe crucea ei este scris un nume fals , dar , in toate anotimpurile , mormantul ii este acoperit , ca de o invelitoare , cu cele mai frumoase flori rosii..

dragul meu cititor..nu=mi invinui lectura..doar spune=ti parerea sincera..intreaba=ma..iti vor raspunde..
Sus In jos
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
MesajSubiect: Re: ai gresit..acum e prea taziu..   ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyMar Sept 01, 2009 1:53 am

minunata povestea.bravo.te felicit.imi place...nota 10 pentru zero kiryu...
si acum sa comentez...
1.
Citat :
..dupa tot felul de incurcaturi , in care era sa=si piarda viata de mai multe ori . Simo a izbutit sa puna mana pe copiile planurilor pentru care a luptat atat
ne poti spune mai multe despre aceste primejdii prin care a trecut Simo?
2.povestea este cutremuratoare..lupti pentru un lucru,il obtii,si deodata pierzi altceva,ceva care iti este drag,si atunci realizezi ca ai pierdut totul..cam asa este si cu Simo..are actele,misiunea e indeplinita,se indragosteste nebuneste de
Martha..si totusi,se pare ca viata este mai importanta decat iubirea(nu prea pot sa ma conving cu asta)..daca totusi se indragostise de ea,desi ne prezinti atragerea fata de frumusetea ei fizica,trupeasca,de ce sa o ucizi?daca iubesti cu adevarat pe cineva,chiar daca tu traiesti chiar daca ea moare,de ce sa o ucizi?si iata o intrebare mai importanta:de ce a crezut ca ii este dusman?de ce a crzut ca Martha este dusmanul vietii lui?ce la facut sa creada acest lucru?daca au avut o noapte minunata de dragoste cu aceasta femeie,de ce a ucis-o?de ce a impuscat-o?
3.si iata ca afla ca Martha era un inger pazitor,ce simte Simo cand afla ca a ucis pe femeia cu care ar fi putut traia intreaga viata?de ce a ales sa fie un criminal?de ce a ales sa distruga atunci cand avea totul?cum mai poate trai?cand a facut atatea lucruri?oare menirea acestui personaj este sa distruga?

astept raspunsurile tale la intrebarile mele..o ultima intrebare totusi:ce a castigat atunci cand a adus acele acte?ce a castigat atunci cand a constatat ca misiunea lui era terminata,actele erau luate,dar omorase un om,o femeie,si ce femeie!!??
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
zero kiryu
Admin
Admin
zero kiryu


Numarul mesajelor : 135
Puncte : 6497
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 27
Localizare : mures

Foaie de personaj
joc: experienta

ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
MesajSubiect: Re: ai gresit..acum e prea taziu..   ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyMier Sept 02, 2009 9:54 pm

1.
Citat :
..dupa tot felul de incurcaturi , in care era sa=si piarda viata de mai multe ori . Simo a izbutit sa puna mana pe copiile planurilor pentru care a luptat atat
ne poti spune mai multe despre aceste primejdii prin care a trecut Simo?


promit in cel mai apropiat viitor voi face o versiune ..care sa continue..sau sa urmareasca povestea aceasta..dar peripetiile nu tin de partea interesanta a povestii si sincer ..nu le prea stiu..dupa cum va spun acest Simo..era prietenul bunicului meu..de aici si povestea reala pe care v=o prezint..desi cu tristete..dar totusi cu un oarecare devotamente cele petrecute..



2.povestea este cutremuratoare..lupti pentru un lucru,il obtii,si deodata pierzi altceva,ceva care iti este drag,si atunci realizezi ca ai pierdut totul..cam asa este si cu Simo..are actele,misiunea e indeplinita,se indragosteste nebuneste de
Martha..si totusi,se pare ca viata este mai importanta decat iubirea(nu prea pot sa ma conving cu asta)..daca totusi se indragostise de ea,desi ne prezinti atragerea fata de frumusetea ei fizica,trupeasca,de ce sa o ucizi?daca iubesti cu adevarat pe cineva,chiar daca tu traiesti chiar daca ea moare,de ce sa o ucizi?si iata o intrebare mai importanta:de ce a crezut ca ii este dusman?de ce a crzut ca Martha este dusmanul vietii lui?ce la facut sa creada acest lucru?daca au avut o noapte minunata de dragoste cu aceasta femeie,de ce a ucis-o?de ce a impuscat-o?


nu e vorba despre dragoste trupeasca..despre frumusetea din exterior..n=a profitat de ocazie..si nici nu si=a dat seama ca e indragostit de Martha..scopul lui era sa ramana in vaitza..dupa cum tzi=am mai explicat daca era prins de dusmani cu actele acelea..era judecat si omorat pe loc pe baza faptului ca era dezertor al tarii..ai dreptate eu am comis o crima mai mare decat Simo..faptul ca am relatat ca el o ucise..eu mi=am ucis personajul...poveste captivanta..autorul isi asasineaza personajul..a ucis=o ca sa supravietuiasca.netinand cont ca e femeie..sau viitoarea lui dragoste..dezamagire in viata..



3.si iata ca afla ca Martha era un inger pazitor,ce simte Simo cand afla ca a ucis pe femeia cu care ar fi putut traia intreaga viata?de ce a ales sa fie un criminal?de ce a ales sa distruga atunci cand avea totul?cum mai poate trai?cand a facut atatea lucruri?oare menirea acestui personaj este sa distruga?

Regretul pentru oun viitor posibil frumos distrus..dezamagire si in acelasi timp vinovatie..pentru faptul ca i=a curmat zilele probabil viitoarei lui partenere de viatza..de aceea ca pedeapsa pe care si=o alege este izolarea de viatza in locul in care si=a comis greseala..traieste pe jumatate mort..retras ..de tot ce=l inconjoara..menirea lui a fost din totdeauna sa se apere si sa distruga..
la fel cum supravietuiesti doar infaptuind o crima..


astept raspunsurile tale la intrebarile mele..o ultima intrebare totusi:ce a castigat atunci cand a adus acele acte?ce a castigat atunci cand a constatat ca misiunea lui era terminata,actele erau luate,dar omorase un om,o femeie,si ce femeie!!??[/quote]


exact..asta l=am intrebat si eu pe bunicul meu cand mi=a povestit..de ce ?? de ce totul se termina asa..care este motivul?? care este scopul acestui Simo..de a supravietui indiferent de imprejurari..de a nu lasa sentimentele sa se impleteasca cu meseria..un robot fara suflet..
?
Sus In jos
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
MesajSubiect: Re: ai gresit..acum e prea taziu..   ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyJoi Sept 03, 2009 4:02 pm

@zero kiryu:am citit cu atentie raspunsurile tale,astept urmatoarea versiune..aceasta poveste m-a cutremurat..Acest Simo,este un personaj marcant..nu prea stiu de ce,dar este/;/revin data viitoare cu mai multe completari...


Ultima editare efectuata de catre adikady in Joi Sept 03, 2009 11:12 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
Perfect Sylar
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 109
Puncte : 5567
Data de inscriere : 28/07/2009
Varsta : 32
Localizare : Slobozia jud.Ialomita

ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
MesajSubiect: Re: ai gresit..acum e prea taziu..   ai gresit..acum e prea taziu.. EmptyJoi Sept 03, 2009 6:07 pm

LUMINITA AMON Scuip pe zeul tau.O ti langa cu Lumina si Pace,cu Dumnezeu,dar nu ti se pare ca te comporti mai imatur decat noi,astai care avem varsta cumprinsa intre 12-17 ani?Ei bine iti spun eu ca esti.Ce vorbele mele dor,asta este din partea mea poti sa-ti iei bagajelul si sa te duci unde o sa vezi cu ochii.Nu suport sa aduci acuze nefondate lui zero kiryu.A scris ceva foarte interesant,dar tu nu ai observat di ncauza obsesiei tale pentru cineva anume.Sti ce cucoana,nu ai treaba pe la oala asa ar trebui sa faca femeile de varsta ta,sa faca mancare,sa aiba grija de copil/copiii si de sot.

Bah oamenii buni reveniti-va ca traim intr-o tara de rahat.Inca ceva posturile lui zero kiryu raman toate si aveti grija cu vocabularul ca o patiti rau de tot cu mine.Eu nu sunt "Verde Imparat" si orcand imi vine nervi va joc in asa fel incat sa ma atacati,iar apoi va banez permanent pentru prostiile pe care le faceti.

PS Luminita : Daca nu ai cea ce am enumerat mai sus aka un sot(iubit macar),un copil si o casa,desigur si o slujba inseaman ca a iprobleme grave.Iar daca vrei sa-mi spui ceva orcand sunt la dispozitia ta sa te atac.
Sus In jos
Continut sponsorizat





ai gresit..acum e prea taziu.. Empty
MesajSubiect: Re: ai gresit..acum e prea taziu..   ai gresit..acum e prea taziu.. Empty

Sus In jos
 
ai gresit..acum e prea taziu..
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
adikady :: Psihologie :: senzatiile vietii-
Mergi direct la: