adikady
zambet peste zambet si lumea va deveni mai buna..
adikady
zambet peste zambet si lumea va deveni mai buna..
adikady
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sunt curios sa vad viziunea voastra despre viata.
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectareblogblog2fantasty forumworldmimi_blogfizicanew site
adikady iubire universală.doc24 sept-imprimanta.docdiana.dochttp://www.storage.to/get/kNp3pW3K/diana.doc
„fiinţă cu chip de înger si trup de femeie,nu te transforma într-un vampir,nu rănui acest vis care a devenit realitate...''
BUNA DIMINEATA SOARE,NU UITA CA TE IUBESC....
http://www.scribd.com/doc/23941850/buna-dimineata-soare
am decis sa creez un id pentru forum,cei care vor sa ma contacteze in legatura cu forumul,sau vor sa afle ultimele stiri/subiecte: adikady_forum@yahoo.com
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Crizatii.net
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptySam Ian 01, 2011 7:57 pm Scris de dsKed cristy

» revista literara visul-revista online de promovare a talentelor.
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyVin Oct 08, 2010 10:01 pm Scris de adikady

» poezii personale
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyJoi Sept 23, 2010 5:53 pm Scris de adikady

» Povestea Muzei mele
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyDum Aug 22, 2010 3:50 am Scris de LUMINITA AMON

» ce este copilaria?
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyVin Aug 20, 2010 9:14 pm Scris de adikady

» cand inima plange...
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyLun Aug 16, 2010 7:30 pm Scris de adikady

» OCHIUL DE LUMINA
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyMar Aug 10, 2010 3:04 am Scris de adikady

» Crezul unui invingator...
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyDum Aug 08, 2010 8:56 pm Scris de adikady

» M
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyVin Aug 06, 2010 5:55 am Scris de LUMINITA AMON

Top postatori
adikady
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
LUMINITA AMON
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
zero kiryu
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
Perfect Sylar
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
Toporisca
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
vladimir
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
Kristal
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
Bia
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
Mm <3D.Love
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
mihaela
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_lcapSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Voting_barSuferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Vote_rcap 
Galerie
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ajutor!pt o revista..
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyVin Oct 02, 2009 10:13 pm Scris de adikady
salut..am nevoie de ajutorul vostru...sper sa ma puteti ajuta..uitati cum sta treaba:doresc sa public si eu cevain revista scolii:poezie sau proza,sub pseudonimul de adikady,dar nu stiu ce sa trimit spre publicare..asadar am nevoie de voi pentru a ma ajuta in urmatorul lucru:"in caz ca exista pe forum,sau ati citit aici ceva care v-=a placut foarte mult,sau care merita publicat intr-o …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 0
alchimie sentimentala..
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyDum Sept 13, 2009 2:35 am Scris de adikady
mesajul îngerilor către pământeni
„fiinţă cu chip de înger si trup de femeie,nu te transforma într-un vampir,nu rănui acest vis care a devenit realitate....”

cuvânt înainte-liniştea e îngrozitoare atunci când cuvântul e de aur

toti traim pe aceeasi planeta si putem intelege.
cuvantul pe care noi il rostim este o minune a lui Dumnezeu.de aceea cred ca …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 6
despre blog
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyMar Iun 30, 2009 5:23 pm Scris de adikady
Very Happy prin acest blog vreau sa va transmit un mesaj pretios:de fiecare data cand va simtiti singuri ,cand credeti ca cineva va invins,sa va amintiti de puterea pe care o aveti sunny .atunci sa va ridicati si sa luptati.sa nu va dati niciodata batuti,pentru ca pana la urma veti invinge...viata..este misterul cel mai frumos din acest univers..iubirea este forta care o intretine,iar eu imi doresc sa …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 0
Forum
Sondaj
preferi sa injuri sau sa vorbesti frumos?
 1sa injur
 2.sa vorbesc frumos
Vezi rezultatele
Statistici
Avem 94 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: jakelin

Membrii nostri au postat un numar de 1476 mesaje în 379 subiecte
Parteneri
forum gratuit

Cuvinte-cheie
omul
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa adikady pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa adikady pe site-ul dvs. de bookmarking social

 

 Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10208
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Empty
MesajSubiect: Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe   Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyMier Noi 25, 2009 1:13 am

Citat :
[''am adunat cu sarguinta toate cele aflate cu privire la povestea bietului Wether si acum le astern aici,stiind ca imi veti multumi pentru asta.nu puteti sa refuzati spiritul si caracterul sau,admiratia si dragostea voastre,iar destinul sau,lacrimile voastre.iar tu,suflet bun,care simti acelasi indemn ca si el,culege mangaierile din suferintele lui si fa-ti din aceasta carte un prieten,daca soarta sau propria-ti vina te impiedica sa gasesti altul''-goethe]

aceasta carte este o capodopera,in care este prezentata viata unui tanar pe nume Wether,sub forma unui jurnal..autorul,dispuna de o minuata tehnica de a descrie,de a prezenta sentimentele,trairile unui personaj indragostit..Wether este indragostit de catre Lotte,care este logodita insa cu Albert..
Citat :
[''ah,ce fior strabate prin toate vinele cand degetul meu atinge din intamplare degetul ei,cand picioarele noastre se intalnesc sub masa!ma trag apoi ca ars,si o forta tainica ma impinge iarasi inainte..si ma cuprinde o ameteala..ea este sfanta pentru mine.in fata ei orice dorinta amuteste.nu stiu ce se intampla cu mine cand sunt langa dansa,am impresia ca sufletul imi cutreiera fibrele''-Goethe]
la prima vedere,personajul principal este Weither,care se indragosteste de Lotte..insa,daca privim cu atentie fiecare sentiment al acestui tanar,constientizam ca nu el este personajul principal/..fara Lotte,Weither nu ar exista..asadar,aceasta frumusete,asa cum este prezentata din punctul de vedere al autorului..ea este prezenta in fiecare fapta a lui Weither,fiecare sentiment este legat de Lotte..
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10208
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Empty
MesajSubiect: Re: Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe   Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyDum Ian 17, 2010 11:44 pm

Citat :
Romanul dorintei de a iubi..
probabil timpul nu ne permite intotdeauna sa citim anumite carti..dar aceasta carte trebuie citita neaparat..de fapt.este o carte pe care fiecare om ar trebui sa o inteleaga..este una din rarele carti care il initiaza pe cititor...deoarece este o carte perfecta,scrisa de un talent de neegalat..printr-o poveste imposibila de dragoste,dintre Wether si Lotte,scriitorul ne prezinta puterea iubirii care exista in sufletul fiecaruia..iubirea si moartea danseaza apoi pe scena propriei noastre vieti..pe parcursul cartii vom descoperi o relatioe stransa intre om si natura,intre vis si realitate,intre iubire si moarte!
finalul cartii prezinta apelul pe care colma il trimite naturii,pentru a fi ajutata sa-si gaseasca fratele si iubitul:
Citat :
opreste-te o clipa,vant!suvoi,potoleste-te o clipa,sa mi s-auda glasul pana-n vale,sa m-auda iubitul meu calator!salgar,te cheama colma!
povestea de dragoste este de fapt un semnal pe care insasi goethe il trimite..acela ca in sufletul fiecarui om,in fiecare inima,se afla acel sentiment ciudat pe care il numim iubire,capabil de orice lucru,uneori necugetat..iubirea il face pe om sa aleaga moartea pentru a nu-si rani persoana iubita..el constientizeaza,chiar daca nu recunoasta acest lucru nimanui,ca iubirea lui fata de o anumita persoana poate produe suferinta..probabil ca majoritatea oamenilor i-ar fi spus lui Werther ca este mai bine sa renunte,dar el stia ca acest lucru este posibil numai daca va bate
Citat :
rece si teapan,la poarta de arama a mortii..
chiar daca finalul nu ii gaseste pe Lotte si pe Werther impreuna,chiar daca suferintele tanarului il fac pe acesta sa se sinucida,povestea lor de iubire traieste si astazi..este prezenta in fiecare loc de pe acest pamant..pentru ca fiecare om,iubeste in taina pe cineva,dar nu ii marturiseste niciodata acest lucru,deoarece stie ca acest lucru ii va desparti pentru totdeauna..iubirea,este si a fost un mit,care i-a dat omul dreptul sa viseze cu ochii deschisi.
uneori omul lupta pentru a castiga bani,sau pentru a deveni celebru..insa,sunt foarte putini oameni care lupta pentru iubire.chiar daca a\ici,pe pamant,ultimii sfarsesc prin a se sinucide,dincolo,poate in regatul cerului,ei isi vor reintalni jumatatea..de aceea,nu pot spune ca acest roman are un final nefericit..findca povestea dintre cei doi continua si astazi..si acest gest,pe care Werther l-a facut,este o dovada clara de iubire..inima lui i-a poruncit,destinul lui era acesta:sa se sacrifice in numele iubirii,asa cum Mantuitorul si-a dat viata pentru credinta,pentru iertarea noastra...cand citim aceasta capodopera,de neegalat,nu trebuie neaparat sa ne concentram asupra unor comentarii literare..nu trebuie sa cautam desfasurarea actiunii,timpul sau spatiu..trebuie sa privim,asa cum spune autorul:''ma intorc in mine inumi si gasesc o noua lume''//
iubirea este speranta de a trai pe care o castigam in fiecare clipa..caci nu am putea trai pe aceasta lume daca persoana draga ar disparea:
Citat :
o,ingere!pentru tine trebuie sa traiesc
..povestea tanarului Werther este initierea cititorilor in visul nemuriiri:iubirea...
aceasta carte a reprezentat,si inca reprezinta,un punct de plecare pentru scriitorii din intreaga lume..marele merit al lui Goethe,este acela ca a reusit sa construiasca o opera fundamentala,bazata pe fapte reale..el este unul dintre cei mai reprezentativi scriitori ai literaturii..

iar voi,care din greseala v-ati ratacit pe aici,nu pierde-ti timpul..e doarf o parere,nimic mai mult..oricum,ceva e cert-cartea e bestiala,va recomand pagina 114
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
LUMINITA AMON
membri
membri



Numarul mesajelor : 276
Puncte : 5712
Data de inscriere : 13/07/2009
Varsta : 36

Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Empty
MesajSubiect: Re: Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe   Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe EmptyJoi Ian 21, 2010 9:50 pm

Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Herz MERSI pentru recomandare....am s-o degust cu siguranta!Imi "copiezi aproape stilul"...hahahaha,recomanzi ca si mine ,o PAGINA ANUME...sau poate avem acelasi stil...numai ca eu faceam ultima oara referiri la Castaneda.

Te iubesc suflet visator...si imi inspiri bataile inimii.Iti multumesc...

Iubire si Lumina

Luminita Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Herz

PS .ATENTIE eu posed arta sau infirmitatea de a ma indragosti in internet,chiar daca unii sustin ca ai fi exagerat,ATUNCI SINT SI EU EXAGERATA!...ce sa facem? lumea e plina de curiozitati !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Empty
MesajSubiect: Re: Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe   Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe Empty

Sus In jos
 
Suferintele tanarului Wether- S.W.Goethe
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
adikady :: Arta si Cultura :: literatura universala-
Mergi direct la: