adikady
zambet peste zambet si lumea va deveni mai buna..
adikady
zambet peste zambet si lumea va deveni mai buna..
adikady
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sunt curios sa vad viziunea voastra despre viata.
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectareblogblog2fantasty forumworldmimi_blogfizicanew site
adikady iubire universală.doc24 sept-imprimanta.docdiana.dochttp://www.storage.to/get/kNp3pW3K/diana.doc
„fiinţă cu chip de înger si trup de femeie,nu te transforma într-un vampir,nu rănui acest vis care a devenit realitate...''
BUNA DIMINEATA SOARE,NU UITA CA TE IUBESC....
http://www.scribd.com/doc/23941850/buna-dimineata-soare
am decis sa creez un id pentru forum,cei care vor sa ma contacteze in legatura cu forumul,sau vor sa afle ultimele stiri/subiecte: adikady_forum@yahoo.com
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Crizatii.net
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptySam Ian 01, 2011 7:57 pm Scris de dsKed cristy

» revista literara visul-revista online de promovare a talentelor.
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Oct 08, 2010 10:01 pm Scris de adikady

» poezii personale
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyJoi Sept 23, 2010 5:53 pm Scris de adikady

» Povestea Muzei mele
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyDum Aug 22, 2010 3:50 am Scris de LUMINITA AMON

» ce este copilaria?
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Aug 20, 2010 9:14 pm Scris de adikady

» cand inima plange...
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyLun Aug 16, 2010 7:30 pm Scris de adikady

» OCHIUL DE LUMINA
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyMar Aug 10, 2010 3:04 am Scris de adikady

» Crezul unui invingator...
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyDum Aug 08, 2010 8:56 pm Scris de adikady

» M
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Aug 06, 2010 5:55 am Scris de LUMINITA AMON

Top postatori
adikady
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
LUMINITA AMON
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
zero kiryu
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
Perfect Sylar
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
Toporisca
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
vladimir
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
Kristal
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
Bia
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
Mm <3D.Love
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
mihaela
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcapmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Voting_barmembrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap 
Galerie
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ajutor!pt o revista..
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Oct 02, 2009 10:13 pm Scris de adikady
salut..am nevoie de ajutorul vostru...sper sa ma puteti ajuta..uitati cum sta treaba:doresc sa public si eu cevain revista scolii:poezie sau proza,sub pseudonimul de adikady,dar nu stiu ce sa trimit spre publicare..asadar am nevoie de voi pentru a ma ajuta in urmatorul lucru:"in caz ca exista pe forum,sau ati citit aici ceva care v-=a placut foarte mult,sau care merita publicat intr-o …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 0
alchimie sentimentala..
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyDum Sept 13, 2009 2:35 am Scris de adikady
mesajul îngerilor către pământeni
„fiinţă cu chip de înger si trup de femeie,nu te transforma într-un vampir,nu rănui acest vis care a devenit realitate....”

cuvânt înainte-liniştea e îngrozitoare atunci când cuvântul e de aur

toti traim pe aceeasi planeta si putem intelege.
cuvantul pe care noi il rostim este o minune a lui Dumnezeu.de aceea cred ca …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 6
despre blog
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyMar Iun 30, 2009 5:23 pm Scris de adikady
Very Happy prin acest blog vreau sa va transmit un mesaj pretios:de fiecare data cand va simtiti singuri ,cand credeti ca cineva va invins,sa va amintiti de puterea pe care o aveti sunny .atunci sa va ridicati si sa luptati.sa nu va dati niciodata batuti,pentru ca pana la urma veti invinge...viata..este misterul cel mai frumos din acest univers..iubirea este forta care o intretine,iar eu imi doresc sa …

[ Lectura completa ]
Comentarii: 0
Forum
Sondaj
preferi sa injuri sau sa vorbesti frumos?
 1sa injur
 2.sa vorbesc frumos
Vezi rezultatele
Statistici
Avem 94 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: jakelin

Membrii nostri au postat un numar de 1476 mesaje în 379 subiecte
Parteneri
forum gratuit

Cuvinte-cheie
omul
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa adikady pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa adikady pe site-ul dvs. de bookmarking social

 

 membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august

In jos 

cine merita sa castige?
1.LUMINITA AMON
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcap0%membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap
 0% [ 0 ]
2.Perfect Sylar
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcap0%membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap
 0% [ 0 ]
3.zero kiryu
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_lcap100%membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Vote_rcap
 100% [ 4 ]
Total voturi : 4
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
MesajSubiect: membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august   membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Aug 07, 2009 5:53 pm

regulament concurs membrul saptamanii:
-in fiecare sapatamana se va organiza un concurs de votare(sondaj) pentru a desemna membrul saptamanii
-vor intra in concurs doar membri care au postat cel putin 5 subiecte pe forum-de calitate,iar ultima lor vizita pe acest forum sa fie in saptamana precedenta inceperii concursului.
-administratorul va propune 3 teme/postari de referinta pentru fiecare membru participant-pentru a participa trebuie sa postati cat mai multe subiecte de calitate
-la finalul saptamanii,invingatorul va fi ales membrul saptamanii pe acest forum!
-la finalul lunii membrul/membrii care au cele mai multe titluri de membrul saptamanii,vor primi rangul de supermembru
-fiecare castigator are dreptul sa aleaga una din urmatoarele variante:
-publicarea pe forum timp de o luna a unui forum/blog-in bara de meniu
-publicarea unui banner p[e forum timp de doua saptamani
-organizarea unui concurs al castigatorului
-crearea unor noi categorii pe forum unde sa fie moderator
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
MesajSubiect: prrezentare concurent   membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Aug 07, 2009 5:56 pm

1.LUMINITA AMON-peste 30 de mesaje postate.
mesaje de referinta:
a)Intoarcere la EDEN

Ne Preumblam prin Cringul
Plin de Flori,Liane,
Picturi din Evul Mediu,
Cu-ale ei Simboluri de Crini
Fara de Spini,Primele,
Trandafiri ,cu intunecatul Ramul.

O Tainica caldura ne invaluieste,
Si ne Impreuna,
Cind mainile caldute de Singele Torid,
Ce ne zvicneste-n Inimi,
Se opune,Racorelei ,al Stropilor Candid
A ploii, amurgului de Vara.

Si a Metal miroase,a praf stins si pamint,
Cind ma atingi imi pare ca
Sintem amindoi Ca intr-un bulgare
Cuprinsi si plutitori,
Intr-o singura Suflare,
Usoara ca un fulg de pana,
Mi-e Inima de parca Zboara

De Marea-mica si reintoarsa Frica
A pierderii unui Curent Efervescent
De Atlantic inconjurat cu Aurora Boreala
Plapindul suflet si Gingasa Comoara
De-abia descoperita
Intr-un amurg de seara.

Culcati pe Lespedea si locul Efemer,
Pe Drumul ochilor deschisi
Ce indura Adevarul
Carind spre Atlantida,
Spre Poarta si izvorul,
O piatra mica verde si plina de Mister
ANIMA.

De-odata ma trezesc din Vis,
Si stiu cu Incintare,
C-am strabatut Tari si Hotare
Si-am retrait prima Culoare
De Violet si Soare,

Ce-am mai simtit odata
Stringindu-te in Brate,
Si mai murind Un Pic.

Iata viziunea mea despre primii sau singurii Doi Iubiti (oameni) din Paradis,poezie inspirata de un VIS REAL ,asemanator cu cel avut itr-un tren de curind,dar care a avut loc la virsta de 16 ani,cind m-am indragostit prima oara! Acesta poveste a ta si a inca a unui moderator(de la tema p...istorice),si imagini despre EDENUL pictat de pictori in EVUL MEDIU,inclusiv IUBIREA ETERNA care m-a ATINS din NOU,m-au inspirat in Creatia de mai sus.Aceasta a fost compusa ieri (sincronicitate) intr-o cafenea la ora aprox. 12.30 pm.


Sper sa-ti placa ..si te rog comenteaza!!!


Iubire si Lumina


Luminita
b) Despartirea

Amara mi-e inima si grea
De Vorbe multe si scrisuri tot marunte,
Nu mai pot si nu mai vrea
Cautatura Trista ma -nconjoara
Cu o Romanta din Timpuri vechi
Cu Sulita Banala.

E Pacat sa zabovesti pe un Tarim
Strain si Singur,pe-o marmura Rece
Inconjurat de galaxii si Cosmosuri pierdute,
Intunecate clipe ,de Vinturi si Explozii,
Stelare si fara de hotare.

Pierduti pe Veci in Neputinta
Destinul ne infringe,
Si ne-aplecam batuti de Soarta,
Cutremurati de Schite,Geometrie si Chimie
Fara de Sens si fara de Putere.

Caci zarurile Zeii le-au facut
Iar noi,supusi unei Credinte
Si-orbiti de Gesturi si Cuvinte
Ne Zbatem fara apa ,ca pestii pe Uscat

Si-am vrea Saraci si amarite Trupuri
Sa fim precum o Stea!
Dar FRICA si neantul ne opreste
Sa punem capat Orbitei si Trecutul
Sa ne-nfruptam din Marul
Si Pomul cel OPRIT.

Caci mult ne-a trebuit sa facem cunostinta
Cu Dragostea si Dorul
Sa ne-mpletim in Spicuri de Griu si de Matase

Pogoara Doamne si ne cinta-n Corul
Luminii Vesnice de pe Pridvorul
Casutei Taranesti cuprinse,
In Eleganta singurei Podoabe
TRANDAFIRUL!

With much LOVE

PS simte-te liber sa comentezi! Eu am obosit!!!

Iti doresc mult bine!


Lumina si Iubire

Luminita
c)Oda pentru Diana


Pe Cararea mea de Incepator
Am intilnit un mare Dor
O Tinara infiripata,
Comoara Clipelor furata

Nebun de Obrajii mingiiati
De-a Ochilor Chemare
Cu Tolba plina de sageti
Si fructe Orientale

Spre Focul inimii minat
De-o mina Orbitoare,
Ce ma strapunge cu-ale Ei Vorbe
Neacceptind Tradarea

Furate Clipe,Aventura
Pe-un Trotuar de scoala
Te-am intilnit
Si-ai refuzat sa-mi daruiesti
O clipa..,doar o clipa..Doara!

Zeita Dulce m-ai robit,
Lasa-ma doar Suflarea sa ti-o simt,
Sa-ti beau fintina Vietii,
Condu-ma in Templul tau vestit,
Al marginilor Noptii.

Ingheata-mi Singele in Vene
Opreste-mi rasuflarea
Dar nu pleca si ma lasa...
Nedumerit!!!

Caci Gura Neadevarul a grait,
Bataia Inimii Caldura,
Oh!Lasa-ma sa simt "Coloana Infinita"
O lume intreaga si Astrala
IUBIREA SACRA MADULARA!

Iubire si Lumina

Luminita
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
MesajSubiect: prezentare concurent   membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Aug 07, 2009 6:00 pm

.............................................
2.Perfect Sylar peste 15 mesaje postate
mesaje de referinta:
a)Citat:
1.john the baptist-eu sunt o voce care a plans in pustiu


Adica degeaba am tipa(este explicatia la o voce care a plans) deoarece nu ma auzit nimeni9in pustiu).


Citat:
2.proverb romanesc-si raul,cateodata prinde bine la ceva...

Viceversa.Binele fara rau nu va putea exista cum nici raul fara bine nu.Doar raul este o a doua parte a binelui si cel mai alb inger a ajuns negru.In fine un rau aduce un bine altuia.

Citat:
3.blaise pascal-omul nu este decat o trestie,cea mai fragila din natura,dar este o trestie ganditoare.

Adica suntem usor de manipulat,ca pe niste marionete,chiar daca avem creier nu-l folosim pentru noi,il folosesc alti pe noi.

Citat:
4.paulo coelho-iubirea se traduce prin zambete.

Printr-un zambet incepe totul.De la un zambet la dragoste,de la dragoste la sex si intr-un sfarsit vin si restul bucuriilor dintr-o relatie.



Citat:
5.paulo coelho- eu nu sunt un corp care are suflet,sunt un suflet acre are o parte vizibila numita corp.

Nu corpul conteaza ci cum este sufletul acelei persoane(sau al meu).


Cam atat sper ca este bine.
b)Daca-ti spun ca nu stiu care sunt primii pasi catre a cuceri pe cineva ma crezi ? Ei bine sa crezi.Am cunoscut multe fete si am avut multe relati,dar numai 4 de foarte lunga durata dupa mintea mea.Eu sunt genul de om care incepe sa discute cu o fata despre cei place ei,iar cu timpul descopar ca unele lucruri sunt asemanatoare intre noi.
Apoi intreb mereu ce zodie este si cum era fostul.Foloset si ceva din Psihologia cuplului pe care nu stiu cum am invatat-o. Eu sunt tipul de om care pot fermeca di ncuvinte,dar daca si simnt cand nu sunt placut.
c)focul launtric
Combustia spontana ocupa un loc privilegiat in panoplia fenomenelor stranii, data fiind pozitionarea sa pe linia subtire dintre misticism si stiinta, motiv pentru care o accepta atat entuziastii paranormalului, cat si comunitatea stiintifica. Daca explicarea acestui fenomen este simpla, cauzele care stau la baza lui continua sa lase loc speculatiilor. Oamenii de stiinta nu au putut ignora numeroasele dovezi de combustie umana spontana acumulate de-a lungul timpului.
Dictionarul Oxford noteaza o definitie asemanatoare a combustiei interne: “fenomenul in urma caruia materia organica ia foc fara vreo cauza aparenta, in special prin intermediul caldurii generate de oxidarea rapida din interiorul organismului”. O alta definitie a combustiei afirma ca aceasta consta in aprinderea unei mase fara ca ea sa fi intrat in contact cu o alta masa care arde.

Chiar daca si-a gasit loc printre paginile unui dictionar reputat, combustia spontana ramane un fenomen din sfera paranormalului, insa unul pe care stiinta si-l disputa de ceva vreme cu credinta oamenilor in miraculos sau in pedeapsa divina.
Dictionarul Oxford noteaza o definitie asemanatoare a combustiei interne: “fenomenul in urma caruia materia organica ia foc fara vreo cauza aparenta, in special prin intermediul caldurii generate de oxidarea rapida din interiorul organismului”. O alta definitie a combustiei afirma ca aceasta consta in aprinderea unei mase fara ca ea sa fi intrat in contact cu o alta masa care arde.

Chiar daca si-a gasit loc printre paginile unui dictionar reputat, combustia spontana ramane un fenomen din sfera paranormalului, insa unul pe care stiinta si-l disputa de ceva vreme cu credinta oamenilor in miraculos sau in pedeapsa divina.
Supravietuitorii

Unul dintre putinii norocosi este Jack Angel, un comis-voiajor prosper, care in 1974 s-a trezit in camera sa de hotel cu arsuri serioase. La spital, medicii au avut surpriza sa descopere arsuri interne grave, insa fara ca pacientul sa fi fost afectat de vreo sursa externa. Intr-un alt caz, persoana in cauza a realizat ca arde efectiv pe dinauntru, ceea ce, probabil, i-a salvat viata. Profesorul de matematica din cadrul universitatii Nashville a vazut cum ii tasneste din picior o flacara albastra si stralucitoare pe care a reusit sa o opreasca cu palmele, un gest disperat de a stinge focul care izvora din... interior.

Desi pana in prezent s-au semnalat zeci de cazuri, putini dintre cei care au trecut printr-o asemenea experienta au supravietuit pentru a furniza detalii menite sa ofere noi indicii asupra acestei enigme numita combustia interna.
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
MesajSubiect: prezentare concurent   membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Aug 07, 2009 6:03 pm

...........................................................................
3.zero kiryu-peste 15 mesaje postate-toate de calitate
cateva mesaje de referinta:

a)totul despre univers Joi 30 Iul 2009 - 18:50
...<<<o anumita fericire ne umple cand privim , iar ceea ce vedem pare atat de viu egal si atat de fara alta noima..
... un cumuls enorm , ametitor si polimorf , cu o teribila putere de expansiune incremenita in forma lui pentru o lunga clipa aceeasi , dar , intr=o parte , in locul fierberii obisnuite , o suprafata larga si lina , putin convexa si de o netezime fina , nuantata , aproape ca o oglinda nobila , verde = fumurie , sub care insa se simtea aceeasi putere launtrica si acelasi elan al acestui fel de nori , si intre forta exploziva subiacenta si pacea acelei campii neasteptate domnea un echilibru fericit...fiind facuti din vie carne simtitoare si fiind marunti si ingraditi in multe feluri ne este tare bine pe pamant, unde mai toate sunt facute pe masura noastra . dar si mai bine ne simtim in desfatarea micii noastre lumi cand se intampla sa aflam ce se intampla in crudul , monstruosul univers ..eden este intreg pamantul , ce e dincolo de el e iad ..caci cerul , cu chipul lui ceresc de mai presus de nasteri si pieiri , este o infinita sfera de infernale nasteri si pieiri , o spaima de care ne feresc simturi prea slabe , relativa noastra lipire de pamant si mare incapacitate de a traduce in limbajul gingasiei noastre alcatuiri lucrurile netraite si de netrait ce se petrec acolo ..in linistea aceea [ doar aparenta , caci universul este plin de o arcana rumoare de raze si de unde si de violente intamplari ] au loc , in stele , in galaxii evenimente mult mai mult decat dezastruoase : explozii si implozii , dezintegrari si fisiuni , cutremuratoare , eruptii , conflagratii , fluxuri si incremeniri , transferuri de materie , simbioze stelare , condensari , aglutinari si acretiuni , coliziuni , expansiuni , ejectari de plasma astrala , compuneri , descompuneri , recompuneri , dezagreari , pulsatii si magnetice furtuni , vartejuri , vanturi stelare , efecte de maree care smulg stelele din galaxii , o colcaire fara istov de prefaceri ..in materia plasmara de gaze si pulverulente incoltesc stele , a caror tinerete trece , al caror echilibru dainuie numai o vreme , ele intrand apoi in starile tarzii , sfarsind prin explozii care le risipesc , ca nebuloase , in spatiul interstelar [ dand hrana , imbogatita cu substanta prefacerilor din ele , unor viitoare generatii ] , lasand in urma samburi morti , hidoase ramasite de materie degenerata : stele batrane din roiurile globulare , pulsari , stele neutronice , nuclee de nebuloase planetare , pitice albe , gauri negre [ sinistre stari finale de epuizare si de colaps ,ale unor stele foarte mari ,prabusiri in sine ale materiei precipitate catre un punct launtric si mastuitor , cu densitati si gravitati ce=i prin preajm si tin lumina prizoniera cu puteri nemasurate ] . si apoi , oricat de mandre=ar fi legile care le guverneaza , insesi rotirile acestea a fiecarui astru in jurul lui si=al altuia si=al tuturor , tot mai departe , ierarhic si comulativ , aproape toate in acelasi sens . par o manie , o obsesie atotcuprinzatoare a materiei , un joc mecanic fara satiu si tarm . iar toate cele pomenite sau aproape toate nu ne=ar fi asa straine , nu ne=ar speria prea tare , dar scara lor de spatiu si timp e fara noima , nu are vreun raport nemijlocit cu ce putem gandi cu=adevarat si nici cu ce este atavic in capacitatea noastra de reprezentare , sunt de un ordin incomensurabil cu natura noastra : mase maligne , desfasurari de energie , geruri si arsite si straluciri care ne=arunca vertiginos in nefiinta , distante monstruoase care afecteaza timpul , care fac ca obiectele ce ni se infatiseaza cu aerul inocent al prezentei sa fie doar perversa nalucire remanenta a unor trecuturi fabuloase , mult mai vechi decat istoria soarelui nostru , astfel ca ne aflam cazuti in cursa unor false coprezente , intr-un timp hibrid in care se sapa zanatice prapastii sle amintirii si vietuiesc nelinistitoare si excesive entitati , unele asezate inspre himericile margini , cum sunt quasarii , cele mai indepartate , mai luminoase si mai puternice alcatuiri ale lumii , legate de istoria ei primodiala , cand poate altfel arata si se gaseau in ea izvoare de putere neinchipuit mai mari...>>>
b)...toate coboara si urca in tristete..ea este statornica instrainare si intoarcere in sine a fiintei , tacerea din adancul oricarei muzici , inserarea ce creste cu zorii laolalta , plansul abstract al oricarei definitii , eseta si ceata , prohod neauzit , vis latent al treazului suflet al lumii , posibil nicicand implinit..statornica , nu=i place, luind mereu forma sufletelor trecatoare , sa vorbeasca limba lor trecatoare si se cere inteleasa si stapanita cu mintea , nefiind stare , ci un raport inteligibil , adesea intre distante mari sau uitari absolute carora le este ascunsa lege comuna ..si nu=i e draga nevolnicia si tanguirea , ci taria buzelor care o simt amara si=o pastreaza..durerea care se stie pe sine deplin ia asupra=si tristetea lyumii intregi si o intoarcere lumii ca dragoate mihnita si eterna ..este in alb , in rosu si in negru si in aramiu , in stanca, in cenusa , in dreapta si in cerc ..anotimpurile , viata si moartea sunt chiputi tristetii siesi egale..fierbinte in foc , e puternica in lumina , lina in umbra , salcie in vant , se clatina in lacuri cu privelistile a caror soapta intoarsa este fapta ei..e albastra in cer , searbada in aer ..si stelele sunt triste, si toate fapturile nestiind..bucuria ii este doar cununa si zambet , funingine ura , timpul imagine miscatoare , clipele ninsoare de aripi care umplu trecutul..se afla in ochii biruitorilor si in ai biruitilor , in ai fecioarelor si ai statuilor..e limpede in ape si muta in pamant , grea in soare..cu amintirea se cufunda si se iroseste lent ca un fum in spatiul fals al unei oglinzi ..merge cu lanurile manate de vant , curge cu raurile catre mare si se face valuri cu valurile ei , dand spumei uscatul ei freamat..in intuneric e intunecata si verde in frunzisuri , verde in ierburi , galbena in nisipul desert ..traieste cu mintea care se consuma in timp , depasindu=se si neimplinindu=se niciodata.. sta intre stele si cade stearpa cu ele, inchinand pulberii lumina..si tot ce trece cu tristetze , pe langa ceea ce ramane cu tristetze , sub niste ochi fara zambet si orbi..
c)...<<<ma auto= numesc colectionarul..dc??..fiindca ma hranesc [ suna urat..dar expresia defineste gandirea..asta e..]..din gandurile..tristetea..sentimentele..vorbele..compunerile..descrierile..si in fine tot ce tine de cuvintele rostite sau gandite in veci si niciodata de voi..
...aprindeti in amurg multe si mari faclii , tot cate sapte de fiecare dintre cele o suta de culori ale curcubeului ; sa miroasa a nori , a aer , a vant , a lumina , a noapte , a soare indepartat; asezati=va , ingeri , in patru zari si cantati , incet si limpede , cantecele serii , cantecele zorilor noptii 'ingeri dintre pamant si cer , nu stati degeaba in amurguri fade , prin copaci , ca niste pasari posace , dati muritorilor privelisti noi sau inviati=le pe cele vechi...
...in zilele noroase si posace , patrundeti cu gandul dincolo de bolta de ceata amortita , in lumea zapezilor soarelui , in fericirea infinit si puternic albastra...
...spre locul acela , un cerc infinit , o osteneala libera , unde a fost , in departarea anilor , o lumina , un trup , o pedeapsa...
...asa cum in lumina alba sunt ascunse toate culorile , in tacerea zilei de azi se simteau cuprinse toate sunetele cu putinta ale acestei si=ale orisicarei lumi..
...dintre cei care au vazut cerul , cei mai multi vor fi intotdeauna morti...si tot mai multi , oricat ne=am inmulti sub cer ..astfel ca spulberate in aer , topite in ape sau pamant sunt ceruri fara numar ale ochilor apusi...
...ceva din nou patrunde in lume si schimba ceva : ardoare si fum , lumina cenusa , o alta sclipire a stelelor ...
...piatra si vantul nu=si sunt lor insile piatra si vant..lumina nu se lumineaza pe sine , ochiul nu se vede pe sine, dar gandul isi este siesi gand si pe sine poate gandi..
..oare n=ar fi bine sa putem vedea o clipa cerul si lucrurile lui cu ochii , cerului orbi , ai tuturor salbaticiunilor de pe pamant???
..este ceva in noi ce n=are chipul nostru , nici al lumii..

*probabil va intrebati..de ce am deschis acest topic??ca sa va informez..sa va hranesc si eu curiozitatea..:pentru a avea un loc retras unde sa ne imaginam o alta lume..o lume pura ..a naturii vaste, luminate doar de o cale, doar de un raspuns..si aceea a naturii...>>>

pentru a vedea toate p[ostarile membrilor vizitatile profilul:statistica
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
adikady
Admin
Admin
adikady


Numarul mesajelor : 795
Puncte : 10219
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 31

Foaie de personaj
joc: forum

membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
MesajSubiect: Re: membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august   membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august EmptyVin Oct 02, 2009 6:21 pm

castigator:zero kiryu-felicitari...iti doresc sa castigi si urmatoarele concursuri..
Sus In jos
https://adikady.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty
MesajSubiect: Re: membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august   membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august Empty

Sus In jos
 
membrul saptamanii-saptamana1:::7-14 august
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» membrul saptamanii 15-22 august
» concursul lunii- august(10 august-30 august)-iubire
» ''preselectii pentru concursul lunii- august(1 august-10august)-iubire''
» saptamana 1:2-9 august
» saptamana 2:10-17 august!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
adikady :: concursuri forum-
Mergi direct la: